Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
8 postów 432 komentarze

MADARA

Madara - Yata no Kagami - Prawda moją twierdzą, rozum moim mieczem, prawość moją tarczą.

Odmienić los Polski? Początek cz.3

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.” - Mahatma Gandhi

 

POCZĄTEK

 

 

     Na początek dziękuję za dyskusję pod poprzednim tekstem, IMHO bardziej interesująca niż sam tekst i zachęcam do dalszego komentowania.

      Jak już wcześniej pisałem koncepcja SO (Sukcesji Obywatelskiej) dotyczy zmian w naszej ojczyźnie, precyzyjniej mówiąc sposobu/trybu wprowadzenia tych zmian i utrzymania ich trwałości: upodmiotowienia i rozwoju Polaków, całej naszej wspólnoty, odbudowy więzi decydujących o jej rozwoju, sile gospodarczej, bezpieczeństwu i stabilności. SO powinna prowadzić do dużej różnorodność rozwiązań, ograniczonych w jak najmniejszym stopniu zasadami niezbędnymi do jej sprawnego funkcjonowania i bezpieczeństwa.

   Rysuje się więc przed nami żmudna i mało efektowna ścieżka „odkręcania” starego sposobu myślenia i postępowania. Chociaż trudno oczekiwać fajerwerków, szybkich i na dużą skalę efektów zmian pod wpływem SO w krótkim czasie, warto rozpocząć pierwsze prace już teraz, biorąc pod uwagę potencjalnie szybko zbliżające się niebezpieczeństwa związane z załamaniem finansowym kraju, sytuacją międzynarodową, czy nękające nas od dawna chroniczne problemy z bezrobociem, depopulacją, zapaścią cywilizacyjną kreatywności. Może dla kogoś SO stanie się światełkiem w tunelu, furtką z sytuacji pozornie beznadziejnej. Warto też zastrzec przy pierwszych roboczych inicjatywach, że niemal na pewno będą obarczone błędami typowymi dla działań pionierskich i będa wymagały korekty, poza tym jak uczy doświadczenie innych incjatyw, swoiste przekroczenie Rubikonu działań realnych, zwykle skutkuje znacznym zmniejszeniem zainteresowania z czym tez należy się liczyć.

 

GŁODZENIE Systemu WB

Słony smak wolności

 

    Wydaje się, że władza systemu WB i jego funkcjonariuszy w postaci banksterów, polityków i innych jego przedstawicieli jest niemal nieograniczona. Ten typowo pasożytniczy układ do swojego istnienia potrzebuje jednak współudziału wspólnoty, żywiciela , którego eksploatuje - dzięki uzyskaniu monopolu na źródła zaspokajania naszych potrzeb, manipulując, ograniczając naszą wiedzę i informację. Można powiedzieć że fakt ten (konieczności naszego współudziału) jest ogromną słabością tego systemu. Wpojone nam przekonanie o sile Systemu WB, potrzebie jakiejś militarnej potęgi potrzebnej do przeprowadzenia zmian, wydaje się być kolejnym mitem. Do załamania systemu tak naprawdę wystarczy nie robić nic. Dosłownie. Nie robić nic dla systemu WB. Hipotetycznie jeśli np. 38 mln Polaków zdecyduje się wycofać wszystkie wkłady finansowe z banków oraz przez 3 miesiące nie wychodzić z łózka, pić wodę i jeść suchary, nie używać samochodu, telefonu, nie robić zakupów - spowoduje to poważne problemy funkcjonariuszy systemu WB. Oczywiście nie sposób nie zauważyć że takie działanie spowodowało by również niekorzystne zmiany gospodarcze i osłabiło wspólnotę.

    Koncepcja Sukcesji Obywatelskiej opiera się na stopniowym tworzeniu niezależnych alternatywnych lokalnych oddolnych struktur gospodarczych i pozostałych struktur wspólnoty narodowej, w takiej formie, która spowoduje dobrowolny odpływ społeczeństwa od System WB. W miarę jak SO będzie nabierała sił, jednocześnie System WB będzie słabł. Stopniowo też SO winna przejmować odpowiedzialność za poszczególne struktury organizacyjne wspólnoty. Podsumowując Głodzenie Systemu WB w gospodarce wiąże się ze spełnieniem następujących postulatów:

 1. Posługiwanie się walutami lokalnymi swobodnie ze sobą konkurującymi,

 2. Maksymalnym ograniczanie obrotu walutami banksterskimi opartymi na rezerwie cząstkowej

 3. Tworzenie incjatyw gospodarczych związanych ze złamaniem monopolu Systemu WB w zakresie dostępu do wolnych dóbr wspólnych. Tu wymieniłbym w szczególności: waluty, systemu handlu i wymiany, open source (wolny dostęp do technologii i wiedzy) związane z ziemią, produkcją energii, gromadzeniem wody, systemów komunikacji, informacji. 3.Minimalizacja wszelkich danin na rzecz systemu

 

INFORMACJA, EDUKACJA I WIEDZA

Żeby nam się chciało chcieć

 

    Odzyskanie podmiotowości, czyli zmiana statusu z przedmiotu wykorzystywanego przez System WB przy pomocy kija i marchewki, na rzecz aktywnego i suwerennego podmiotu, odpowiedzialnie decydującego o losie swoim i wspólnoty to zmiana ani łatwa ani przyjemna ani nawet pożądana przez więcej niż promil społeczeństwa. Liczne recepty na poprawę naszej sytuacji, niekiedy bardzo dobre, niekiedy gorsze programy autorskie często przechodzą bez echa. Propozycja ściezki postępowania w SO mająca przełamać ten niekorzystny stan opiera się na koncepcji samego uczenia się.

Można powiedzieć że człowiek uczy się na wiele sposobów (przez wgląd, sensorycznie, mimowolnie itd.) Rozpatrzmy następujące sposoby uczenia się:

1.Obserwując innych- zdarzenia, zachowania, na podstawie których wyciągamy wnioski

2.Ucząc się od innych – Przyjmując czyjeś relacje, poglądy, słowo pisane lub mówione za prawdziwe,

3.Doświadczając samodzielnie pewnych zdarzeń, dochodząc do wniosków samodzielnie,

     Można przyjąć, że większość proponowanych recept poprawy naszej sytuacji opiera się na sposobie nr.2, czyli mamy zaufać słowom proponującego zmiany, ewentualnie pod wpływem jego słów dojść do podobnych wniosków. Jednak ze względu na niski stopień zaufania społeczeństwa wobec siebie, oraz z powodu trudności z samodzielnym myśleniem, który mamy z powodu nieustannej manipulacji, dezinformacji, grania naszymi emocjami sposoby te zawodzą. Dlatego w koncepcji SO zakładamy że musimy pokazać, udowodnić w rzeczywistym działaniu, że to co proponujemy funkcjonuje i to funkcjonuje lepiej niż System WB. Tylko w ten sposób możemy liczyć na szersze zainteresowanie tą incjatywą. Dodatkowo zakładając że w koncepcji SO będziemy tworzyć niewielkie komórki gospodarcze zdolne do wspólnego działania na poziomie narodowym, powstaje potrzeba wzajemnego przepływu informacji, edukacji i wiedzy. Wydaje się słusznym postulat maksymalnego przekazywania wiedzy i umiejętności w ramach rodziny i wspólnoty, jako jako że rodzina i wspólnota lokalna zdaje się być najtrwalszym i najlepiej funkcjonującym ogniwem społeczeństwa i w najsprawniej może znaleźc, rozwinąć i wydobyć  największe dobro narodowe: zdolności i potencjał naszych przyszłych pokoleń.

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

    SO Sukcesja Obywatelska za jeden z podstawowych celów stawia sobie zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego jak i zewnętrznego wspólnoty na szczeblu lokalnym i narodowym. Zagwarantowanie bezpieczeństwa, równych szans w gospodarce i przestrzeganie reguł to szansa na rozwój rozwiazań najwartościowszych i najskuteczniejszych. Jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie narodowym to niezbędna ochrona przed zewnętrzną dominacją gospodarczą i kulturową. Wydaje się że realizacja postulatu bezpieczeństwa w pierwszym stadium rozwoju SO winna być obowiązkiem członków wspólnoty, którzy przy sprawnej informacji i organizacji winni być gotowi do pomocy innym i tym samym oczekiwać bezwarunkowej pomocy innych w kryzysowej sytuacji.

 

W następnej notce gospodarcze uwarunkowania zewnętrze i polityka międzynarodowa.

KOMENTARZE

 • Widzę,
  że motto z mojego bloga spodobało Ci się :))
 • @SpiritoLibero 17:48:27
  Rzeczywiście, podoba mi się :))) Dobrego motta nigdy za wiele ;).
 • @Madara 17:56:29
  Gratuluję kolejnej "konstruktywnej" notki.

  Podoba mi się sformułowanie "sukcesji obywatelskiej" i prosze o pozwolenie mi używania go w moich notkach.

  Pozdrawiam
 • @SpiritoLibero 17:48:27
  Masz doświadczenia w powyższym temacie swego motta „Najpierw Cię ignorują, potem się z Ciebie śmieją, potem z Tobą walczą - i wtedy wygrywasz”:) Pozdrawiam
 • @Madara 17:56:29
  Lecisz Pan jak maszyna parowa do przodu z programem. Pośpiech jest wskazany, lecz jasny system bezpieczeństwa, musi być łatwy do zrozumienia dla wszystkich. Lekceważenie bezpieczeństwa, jest złym znakiem każdego programu, lub czynności przyziemnego korzystania z życia (Mirosławiec – Smoleńsk).
 • @goodness 18:20:53
  Pytanie tylko : na jakim etapie obecnie jestem ? :))))
 • @nikander 18:10:02
  Dziękuję za dobre słowo (trochę mnie niepokoi ten cudzysłów przy "konstruktywnej") biorę to jednak za dobra monetę.

  Cytat:" Podoba mi się sformułowanie "sukcesji obywatelskiej" i proszę o pozwolenie mi używania go w moich notkach."
  Jak najbardziej, proszę korzystać, rozwijać, krytykować, analizować, będę wręcz zaszczycony jeśli Pan użyje tego sformułowania.

  pozdrawiam
 • @SpiritoLibero 18:54:17
  Właśnie zapomniałem wstawić znak zapytania. Inna jest samotność długodystansowca a inna w peletonie z drużyną:)
 • @goodness 19:02:55
  Teraz gram w drużynie.
  Kiedyś to różnie bywało :)
 • @goodness 18:42:33
  Dziękuje za głos w dyskusji. Trudno mi ocenić obiektywnie własną notkę, choć mam wrażenie że istotnie ma pan rację, trochę to bezpieczeństwo jest potraktowane "po łebkach", choć z drugiej strony wykładanie wszystkich kart i detali na wstępie, akurat w tym temacie też budzi moje wątpliwości.

  pozdrawiam
 • @Madara 19:02:47
  Kiedyś próbowałem tu zebrać grupę "konstruktywnych" aby przeciwstawić się "lataniu że sztandarami po ulicach". Trochę taka obciążająca historia.
 • @nikander 19:10:37
  Niech Pan tylko nie sądzi że to poszło na marne, z pewnością to co Pan pisał i do czego przekonywał z pewną bezwładnością zaowocuje.

  pozdrawiam
 • @Madara 19:24:28
  Kierunek słuszny. Pozostaje realizacja.
  Do tego potrzebne są elity, które chcą, mogą i są zainteresowane w realizacji.
  czyli - siła przewodnia.
  Jak i kiedy uda się to zrealizować?

  Ale każdą podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
 • @nikander 19:10:37
  A ja proszę o to co pisałem a mianowicie wykorzystanie i więcej informacji na temat spółdzielni kapitałowo-pracowniczej. Uważam na dziś , że to najlepszy model oddolnych ośrodków gospodarczych.

  Chcę założyć pierwszy portal z tylko polskimi produktami wyprodukowanymi przez 100% polski kapitał. Szukam udziałowców i współpracowników. Chętnych proszę o pisanie na priva. Będzie tam można płacić walutami lokalnymi i wymieniac się w barterze oprócz korzystania z waluty lichwokratycznej.
 • Przekroczenie Rubik-on.
  swoiste przekroczenie Rubikonu działań realnych, zwykle skutkuje znacznym zmniejszeniem zainteresowania z czym tez należy się liczyć.

  Świetnie że uwzględniasz spadek zainteresowania kiedy dochodzi do konkretnych działań. Proponuje portal polskich produktów wyprodukowanych przez polskie firmy. Zrobię go z innymi lub sam. Jednak im więcej uczestników tym lepiej.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:46:40
  Siła przewodnia - dokładnie tak, myślę że trzeba taką grupę inicjatywną formować. Czy ma Pan jakaś propozycję jeśli chodzi o strukturę organizacyjną takiej grupy?

  pozdrawiam
 • @Krzysztof Grzelak 20:51:13
  Jak najbardziej jest to interesujące i chętnie bym się w taką inicjatywę zaangażował.

  pozdrawiam
 • @Madara 19:06:54
  Bezpieczeństwo zaczyna się od twardego równego gruntu, na którym stoimy, więc swoiste przekroczenie Rubikonu działań realnych, należy zacząć od uporządkowania terenu. Higiena otoczenia, na co dzień zwykle skutkuje znacznie zmniejszonym zainteresowaniem, z czym tez należy się liczyć. Bezpieczeństwo wymaga dziś cyfrowego jawnego porządku, dlatego lepiej będzie bezpośrednio popierane i dyskretnie.
 • @Madara 21:05:15
  Na pewno struktura rozproszona, gdzie spoiwem jest idea.
  Druga sprawa - to jawność; konieczne jest dawanie przykładu własnym postępowaniem.

  Idea nie może być programem a wskazanie metody i zasad rozwiązywania problemów. Z kolei każdy członek struktury jest uprawniony do działań w dostosowaniu do okoliczności.
 • @Krzysztof Grzelak 20:48:30
  W przeciwieństwie do moich poczynań na NE z działań w realu mogę być zadowoleni. Udało mi się zorganizować grupę 30-latków, którzy "chwytem buldoga" wzięli temat wskrzeszenia "stowarzyszeń do poszczególnych czynności handlowych na wspólny rachunek". W świetle obecnego prawa mogą one działać w sposób ciągły i zorganizowany. O konkretnych działaniach poinformuję na priv.
 • @Krzysztof Grzelak 20:48:30
  Temat spółek właścicielsko-pracowniczych (testament Mariana Wieleżyńskiego) rozpocznę w październiku. Też "chwytem buldoga" - mam nadzieję.
 • @
  Czy ktoś wie lub próbował się zorientować jak się ma posługiwanie się walutami lokalnymi oraz barter usług do obecnie obowiązującego systemu podatkowego tak PIT jak i VAT?

  I czy tu przypadkiem nie ma największego zagrożenia dla rozwoju tej formy współpracy?
 • @Madara 21:10:34
  Proszę o zgłaszanie się chętnych do mnie i podanie kwoty jaką jest gotowy stracić/zaangażować. Struktura twórców udziałowców najlepiej podana przez Nikandera.

  http://nikander.nowyekran.net/post/95145,jak-odzyskamy-slowianska-wspolnotowosc-w-gospodarce
  lub na ligapolit.pl
 • @nikander 21:22:18
  Genialnie! A więc masz wać Pan doświadczenie z ostatniej chwili. Prowadź wodzu.
 • @Madara 21:05:15
  Jeśli chodzi o metodę, to my preferujemy takie lobbingowe "spółki dorazowe". W poszczególne tematy z "http://ligapolit.pl" angażuja się ludzie, którzy znaleźli w nich dla siebie jakoś paliwo: czy to naukowe, czy polityczne.
 • @Ewa Rembikowska 21:25:13
  Tak, Dariusz Brzozowiec na stronie BCI Poska ma opinię prawną na ten temat od radcy prawnego.
 • @nikander 21:24:15
  A co to chwyt buldoga? Jak złapię to już nie puszcze chyba, że po śmierci ?
 • @Madara @Krzysztof Grzelak
  !!! NARESZCIE !!!
  Jest nas coraz więcej!

  Jakie to budujące, że coraz więcej jest ludzi myślących w tym samym kierunku - i to myślących mądrze !!!

  Myślę, że możemy powoli zaczynać nie tylko o tym pisać - ale i budować, stawiać pierwsze kroki na tej drodze.

  Jeśli dobrze Was rozumiem, Przyjaciele Blogerzy (Madara, Krzysztof Grzelak, Space) - to spotkaliśmy się przypadkowo dokładnie na początku tej samej drogi i podążamy do tego samego celu.

  Nie rozdzielajmy się, idźmy tam razem jak drużyna - co Wy na to?

  Podziwiam Autora za klarowność przekazu tej koncepcji (SO) - ja mam z tym na razie wiele problemów - ale nieśmiało zapraszam do przeczytania moich nieskładnych myśli - wierzę, że odnajdziecie tam ten sam cel, który w najbliższym czasie postaram się podsumować i zaproponować Wam konkrety - bo mam wrażenie czytają Wasze posty i komentarze, że ziemia dojrzała do zasiewu - i czas na działanie :)

  To tekst z czasów kiedy NE zatonął w styczniu - i część blogerów odnalazła się na portalu jednego z ówczesnych blogerów NE
  http://www.ekspedyt.org/freedom/2013/02/26/6742_do-uczciwych-ludzi-sa-tu-tacy.html


  Pozdrawiam i zaczynam mieć nadzieję, że to się uda za mojego życia :)
  Dziekuję Wam za tą kiełkującą nadzieję...
 • @Krzysztof Grzelak 21:29:38
  Tu chodzi o konsekwencję, na którą już mogę sobie pozwolić. Mogę mówić co myślę, bo z żadnego stołka nie spadnę.
 • @Ewa Rembikowska 21:25:13
  Mam wrażenie, że wszyscy jesteśmy świadomi, że żyjemy pod okupacją.

  I zdajemy sobie sprawę, że nasza obrona i próba wyjścia z niewoli nie będzie mile widziana ani tolerowana przez rządzącą sitwę czy też jak kto woli obecny układ u władzy.

  Krótko mówiąc musimy się liczyć z tym i otwarcie sprawę postawić przed sobą, że będziemy wykorzystywać luki w systemi i wszystkie możliwe dziury w prawie - aby się zorganizować poza systemem, aby uwolnić się od systemu choćby częściowo.

  Ja osobiście myślałem o tym, żeby rozpocząć to "oficjalnie" jako EDUKACYJNĄ GRĘ SIECIOWĄ - i wtedy mogą nam, że tak powiem "skoczyć" :)

  PS. Ale oczywiście ma Pani rację - największym zagrożeniem jest oczywiście system, który będzie chciał batem zagonić niewolników spowrotem do czworaków... i wybić im z głowy ekonomiczną wolność.
 • @Ewa Rembikowska 21:25:13
  Witam Pani Ewo,

  Informacje o działającym w Polsce barterze znajdzie Pani tu:
  http://bartersystem24.pl/aktualnosci.php?news=322&wid=2
  o walucie lokalnej tu:
  http://dariuszbrzozowiec.nowyekran.net/post/92401,polska-waluta-lokalna

  Panią Ewę to ja ogromnie szanuję, a jej notkę o Friedrichu Wilhelmie Raiffeisenie to na pamięć niemal znam, i niniejszym za nią dziękuję.

  pozdrawiam
 • @Freedom 21:42:59
  Dlatego trzeba dokładnie poznać zagrożenia, by móc przed nimi się bronić.
  Opinia jednego prawnika to za mało.
  Dobrze byłoby mieć opinie ze kilku urzędów skarbowych z różnych części kraju, a na koniec uzyskać opinię z Krajowej Informacji Podatkowej.

  A pomysł z Grą jest świetny
 • @Madara 21:47:59
  Witam!
  Dzięki za linki.
  Przy okazji przestudiuję.
  Miło mi, że mój artykuł o Raiffeisenie się podobał.

  Pozdrawiam
 • @Freedom 21:33:23
  Witam serdecznie,

  Dziękuje za dobre słowo i ogromnie się cieszę, z tego zaproszenia do współpracy. Ja też podziwiam pracowitość, pozytywne nastawienie, cierpliwość i konsekwencję w tworzeniu swojej wizji i wiele Twoich stwierdzeń wydaje mi się słusznych i zbieżnych z moimi przemyśleniami . To jest najlepszy fundament do budowy i porozumienia. Nawet jeśli różnimy się w kwestiach kreacji pieniądza ( a przyznam że nie jestem specjalistą w tej kwestii, bardziej jednak przekonuje mnie koncepcja z NAF), to myślę że nie będzie to stanowiło przeszkody w porozumieniu i współpracy.

  pozdrawiam
 • @Madara 22:05:17
  > To jest najlepszy fundament do budowy i porozumienia. Nawet jeśli
  > różnimy się w kwestiach kreacji pieniądza ( a przyznam że nie jestem
  > specjalistą w tej kwestii, bardziej jednak przekonuje mnie koncepcja
  > z NAF)

  To mnie w ogóle nie martwi :)

  Słowo pisane ma swoje ograniczenia. Jestem absolutnie pewien, że kiedy przyjdzie pora i będzie okazja zaprezentować swoją wiedzę w innej formie niż "notka na blogu", bardziej bezpośredniej - to prawda o pieniądzu i jego kreacji stanie się oczywista dla wszystkich zainteresowanych.

  Jestem o to spokojny.

  PS. A z NAF - swoją drogą - dużo więcej mnie łączy niż dzieli. Tam jest tylko jeden mały błąd wnioskowania na samym końcu (lub mały błąd założenia na samym początku - jak kto woli) - to wszystko. Reszta się zgadza, można powiedzieć.

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za zapalenie tej iskry nadzieji.
 • @Madara 22:05:17
  PS. Proszę mi wybaczyć mój pełen euforii ton - ale naprawdę, dopiero dziś trafiłem na ten blog i dopiero teraz przeczytałem dokładnie pozostałe wpisy: - i proszę mi wierzyć, mam wrażenie, jakby ktoś zapisał za mnie moje myśli, których sam nie potrafiłem do tej pory przelać na papier :)

  Co za radosny dzień!
  Uda się nam, Przyjacielu, zobaczysz.
 • @Madara 22:05:17
  Musimy zacząć trochę poniżej punktu zerowego, i od tego poziomu budować stabilny fundament, na następne tysiąclecia. Nazwa SO Sukcesji Obywatelskiej i struktura porozumiewania jest zbieżna ze starym systemem, kiedyś świetnie działającym.
 • @Freedom 23:13:21
  Miło mi to słyszeć. Euforia i optymizm są jak najbardziej wskazane, zwłaszcza że w tych niełatwych czasach są nam bardzo potrzebne.

  pozdrawiam serdecznie
 • @Madara
  > Maksymalnym ograniczanie obrotu walutami banksterskimi
  > opartymi na rezerwie cząstkowej

  A dokładnie jak to miałoby się stać? Czy postuluje Pan by uchwalić ustawę, która zakaże ludziom posługiwania się określonymi walutami? A kantory będą mogły nimi handlować? Czy w ustawie będą wymienione te zakazane waluty, czy jakoś ogólnie opisane? Jakie kary Pan przewiduje za posługiwanie się nielegalnymi walutami?
 • @Freedom 21:42:59
  I zdajemy sobie sprawę, że nasza obrona i próba wyjścia z niewoli nie będzie mile widziana ani tolerowana przez rządzącą sitwę czy też jak kto woli obecny układ u władzy.

  Krótko mówiąc musimy się liczyć z tym i otwarcie sprawę postawić przed sobą, że będziemy wykorzystywać luki w systemie i wszystkie możliwe dziury w prawie - aby się zorganizować poza systemem, aby uwolnić się od systemu choćby częściowo.

  Jestem tego samego zdania. Obecny układ nam nie będzie sprzyjał. Rozwój powinien być dyskretny i skuteczny. Musi niejako prześlizgiwać się po obecnym systemie wykorzystując go gdzie to wygodne i omijać jego meandry. Ludzie przestaną żywić obecny system jeśli będą mogli zaspokoić swoje potrzeby w jakimś alternatywnym miejscu. Jeśli nie stworzymy im i sobie alternatywy to będziemy w dalszym ciągu korzystali z dotychczasowego systemu i go żywili.
 • JUŻ OD DAWNA GŁODZĘ SYSTEM !
  Naród się bardzo powoli budzi,szuka metod ogranicających wpłaty na system,przechodzi na szarą strefę,już następuje bardzo drobna wymiana towarowa i usług sąsiedzkich / głównie wiejskich /. To co obecnie przeżywa budżet ,też w pewnej części jest wynikiem samoobrony i celowego działania na rzecz pozbawienia tej gangreny dochodów ! To pocieszające ale działania muszą mieć większą skalę niż dotychczas.Myślę,że tuskokurwizm z rostowskim na czele wygenerują powody do większej samobrony przed tą polityczną hydrą !
 • @RICO 00:31:23
  Witam,

  Sądząc po dziurze Rostowskiego ma pan rację. Ale co się dziwić, skoro minister finansów nie słyszał o krzywej Laffera, a jedynym znanym przez niego sposobem na zwiększenie wpływów do budżetu jest podwyższanie podatków to chyba nie mogło być inaczej.

  pozdrawiam
 • @Madara 23:28:59
  Powiem tak: życzyłbym Panu aby udało się Panu zrobić na NE modę na "sukcesję obywatelską". To jedyna rozsądna droga. Proszę nie wierzyć, że jest to niemożliwe, że system będzie się bronił do ostatniego Polaka. Moje oczy już trochę widziały i uszy słyszały. Ten system, w którym to "suma egoizmów" miała zapewnić nam powszechną szczęśliwość pada na naszych oczach. Niedługo przyjdzie czas, że władza będzie leżała na ulicy. Czas w którym nie tylko wierchuszka ale i dworactwo zacznie uważać i głosić, że nic z tą naszą "przemianą ustrojową" nie mają do czynienia. Ekonomia jest nieubłagana. Ten znienawidzony przez żydowska recydywę PRL przestaje na naszych oczach się doić i karmić III RP. Już nie ma co sprzedać.
  Teraz będziemy obserwowali szybkie wymiany rządów i premierów. Będzie to uspokajało sytuację ale tylko na kilka tygodni. Później tych premierów będą brali z łapanki ulicznej. Proszę przypomnieć sobie. Tak było 25 lat temu!!! Oczywiście orkiestra będzie grała do końca, ale to będzie tylko orkiestra.

  Musimy więc mieć wcześniej przygotowane instytucje naszego, "słowiańskiego" życia i politycznego i gospodarczego, aby nie był to kolejny akt nadjordańskiej recydywy.

  Jeśli http://ligapolit.pl mógłby pomóc w budowie tych nowych instytucji, to mój czas na jego "postawienie" nie byłby czasem straconym.
 • @GPS 00:01:41
  Witam,

  > Maksymalnym ograniczanie obrotu walutami banksterskimi
  > opartymi na rezerwie cząstkowej

  Gdybym pisał "Zakaz obrotu" a nie "maksymalne ograniczenie" to pewnie za złamanie zakazu mogła by grozić kara. Natomiast do ograniczenia obrotu walutami gangsterskimi wg mnie wystarczy alternatywna waluta dająca lepsze korzyści + informacja + edukacja. Jednak jeśli znajdzie się szaleniec, którzy zapragnie pracować na milionowe banksterskie wynagrodzenia, marmurowe siedziby i całe to finansowe Bizancjum to może to robić nadal, natomiast jeszcze dodatkowe karanie go za to, byłoby zbytnim okrucieństwem. Generalnie SO opiera się na dobrowolności w jak największym stopniu.

  pozdrawiam
 • @nikander 07:18:09
  Witam,

  Podpisuję się obiema rękami pod tym co pan pisze. http://ligapolit.pl i przede wszystkim Pańskie doświadczenie i wiedza są wg mnie bezcenne , tym bardziej cieszy ta deklaracja współpracy i dziękuję za to.

  pozdrawiam
 • @Madara
  Do uwag Nikandera dodam jeszcze:

  Otóż - naszym zadaniem obecnie jest przygotować (teoretycznie) system alternatywny obecnego, ale taki, który wyjdzie naprzeciw potrzebom społecznym i zdoła zdobyć społeczne zaufanie.
  Czemu o zaufaniu wspominam?
  Bo na pewno powstanie rozgardiasz wynikający z upadku obecnego systemu. Informacje i idee będą latały jak jesienne liście. Ważne więc, aby zdobyć już teraz pewne zaufanie, aby później móc oddziaływać na społeczeństwo już określonymi projektami związanymi z tymi naszymi opracowaniami.

  Dlaczego Cywilizacja Polska?
  Bo jest odwołaniem do wielkiej tradycji i to realizowanej z sukcesami.
  Bez świadomości takich okoliczności - trudno będzie wykrzesać z ludzi gotowość do poświęceń.
  A egoizm tego systemu jest już mocno wżarty w naturę i to jest pierwszy wróg nowego systemu.

  Tylko wielka idea może pobudzić derca i umysły. I musi też być wiarygodna i blokować możliwość przejęcia kontroli nad jej realizacją przez obcy element.
  "Ducha nie gaście" - było wołanie JPII.
  A jak wyszło?
  Nie można błędu powtórzyć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:43:46
  Panie Krzysztofie.
  Czy Tatarkiewicz pisząc swój "Traktat o dobrej robocie" musiał go podlewać pseudoteologicznym sosem. Nie. Nie tędy droga. Jeśli idziesz Pan do krawca, to nie pytasz "czy to rusek, czy to żyd, czy to jaki inny wstyd" tylko czy jest dobrym fachowcem. Jakie modły sobie pod nosem mamrocze, to już powinna być jego prywatna sprawa.
  Przyhamuj Pan trochę z tą CP, bo "...do ksiąg myśli łatwo zawodzi się piórkiem a później wołu nie starczy aby je stamtąd wyciągnąć". Tu chodzi o tych wołów roboczych, którzy nakreśla ramy tych naszych nowych instytucji i będą mieli odwagę skonfrontowania ich ze społecznymi oczekiwaniami. Właśnie odwaga pytania odróżnia człowieka i człowieczeństwo od bydła i zbydlęcenia.
  Proszę zapomnieć o czasach "jedynie słusznych i historycznie uzasadnionych". Proszę nie popełniać tego błędu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:43:46
  I tu muszę się całkowicie zgodzić, doskonale powiedziane.
  "Bo jest odwołaniem do wielkiej tradycji i to realizowanej z sukcesami."
  Ja to również podobnie odbieram, w większym stopniu odbudowa na fundamencie Tradycji rozumianej jako najskuteczniejszy, wypraktykowany i sprawdzony sposób funkcjonowania i przetrwania narodu Polskiego. Dlatego tradycja i historia mają tak kapitalną wartość dla przetrwania i przyszłości każdego narodu.

  pozdrawiam
 • @Madara 08:06:17
  Do tradycji też trzeba podchodzić wybiórczo. Jest tadycja dobra i tradycja zła. Jest tradycja wzniosła w swej wzniosłości i podła w swej podłości. Tą przesłanką kierował japoński cesarz Hirohito kworząc pojęcie "uszlachetniania tradycji".
 • @nikander 08:14:52
  Dokładnie, myślę że tak jest, cześć tradycji nie wytrzymuje próby czasu, część trwa przez tysiąclecia.

  P.S. Proszę o kontakt na priv.
 • @Madara 08:41:07
  Z uszlachetnionych tradycji przez cesarza Hirohito, musimy ciągle wracać do otaczającej nas rzeczywistości. Jak w Pacanowie, szukamy szczęścia wszędzie zgodnie z tradycyjnym planem zapisanym w bajce „Podróże Koziołka Matołka”. Nie lepiej wziąć to co leży bardzo blisko?
 • @goodness 09:25:07
  Pozwalam sobie dać pytanie: a co leży bardzo blisko? No chyba nie poglądy Korwina Mikke.

  Natomiast w polskiej tradycji mamy: Jerzego Zdziechowskiego (architektura finansowa), Stanisława Staszica (gospodarka regionalna), Mariana Wieleżyńskiego (unia kapitału i pracy).
 • @nikander 07:58:28
  CP jest ideą, która była realizowana w formie stosownej czasom swego działania.
  Obecnie należy zachować zasady, ale realizacja to już w dostosowaniu do nowych warunków.

  Co do określenia. Zamierzam przedstawić ideę w oparciu o podstawy filozoficzne - w nowym ujęciu odrębnym dotychczasowym.
  Nie jestem przywiązany do nazwy, ale Pan optuje za swoją, Madara też wymyślił całkiem zgrabną.
  Jest pytanie - która nazwa ma największą siłę oddziaływania?
  Zaznaczam, że CP ma już pewne miejsce w przekazie medialnym i mam sporo sugestii, aby nie zmieniać tego, gdyż w nazwie zawarty jest bardzo ważny przekaz - że jesteśmy twórcami cywilizacji i że jest to 'produkt polski".
  te elementy są ważne.
  I ważne jest, aby w rozgardiaszu mieć możliwość oddziaływania hasłem ze znanym przekazem informacyjnym.

  Jeśli ma Pan lepszą opcję - nie widzę przeszkód, aby na to się nastawić.
  Ważne, aby zacząć "grać do jednej bramki", czyli tworzyć wspólny zestaw rozumienia wartości i projektować instytucje na nich oparte.

  A cały czas podkreślam, że jedną z takich instytucji - to spółka dorazowa.

  I jeszcze a propos "pseudoteologii"; tu zdecydowanie się nie zgadzam.
  Konieczne jest oparcie się na solidnych podstawach filozoficznych i teologicznych - głębszych niż obecny system.
  Jeśli tego nie będzie, to próba zmian szybko zostanie podważona a znaczna część osób biorących udział w procesie - zmanipulowana.
  Przecież dokładnie wg tych zasad zniszczono "Solidarność". Nie widzi Pan tego?
  Z solidarności międzyludzkiej zrobiono solidarność zdobywających bogactwo.
  Dalej to już była równia pochyła.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:54:46
  Krzysztofie.

  dwadzieścia lat temu spotkałem nad zalewem w Rzeszowie kolegę , opozycjonistę, który w posły poszedł. Dziwna to była rozmowa, bo zaczął mi przyznawać rację. Powtarzam jego słowa "nam się wydawało, że ciągle będziemy w opozycji a tu władza pod nogi nam się położyła - my niczego nie potrafimy".
  Projektowanie instytucji zastępczych to obecnie wyzwanie chwili.

  ps.

  SLD ściąga mój projekt odnośnie finansowania partii politycznych. To co? - mam się smucić czy cieszyć.
 • @nikander 10:21:10
  Budowniczowie biorą elementy stare i nowe.
  A budowla jest wg nowego projektu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:24:59
  Proszę coś zaproponować w obszarze naprawy polityki, naprawy architektury finansowej, naprawy ustroju gospodarczego itd, a ocenimy to narzędziami "porządku zgodności".
 • @nikander 10:42:42
  Ale ja jeszcze nie przedstawiłem podstaw. Tylko wspominam, że przedstawię.
  A przecież dopiero na tym można budować.
  Spokojnie. To wbrew pozorom, szybko idzie. Aż jestem zdziwiony.
 • ----------------- zdjęcie --------
  ---- pożółkłe zdjęcie- zrobione z dachu traktora -

  -na 1 planie -ambona pod nią tłumy zesłańców na 2planie rozciągający się po horyzont step kazachski -na ambonie stoją strażnicy i jak codziennie podczas apelu wyczytują nazwiska zesłańców --
  --gdyby uważnie przyjrzeć się ludziom stojącym pod amboną -spostrzec można grupki W KTÓRYCH STOJĄ --Niemcy z Niemcami / Rosjanie z Rosjanami itd.- ale na zdjęciu widać też ludzi stojących OSOBNO lub po 2 / 3 / 5 --TO !! Polacy .....no cóż TRADYCJI MUSI STAĆ się ZADOŚĆ !! nie będzie polski Pan stał obok polskiego dziada - albo Ziemianin katolik obok dziada komunizującego - nie będzie też stać polak ten z zaboru pruskiego obok Polaka z zaboru ruskiego --
  --na zdjęciu już nie widać JAK !!! Polak do Niemca OBGADUJE 2 Polaka
  --Niemcy trzymali się razem !! wspólnie ustalali STRATEGIĘ NA PRZETRWANIE i tak się działo w innych grupach narodowościowych --
  ------ tylko nie u Polaków !! tu było ważniejsze !!! STRZYŻONO czy GOLONO
 • @RICO 00:31:23
  Ciesz się,ze głodzisz system. Ja największy opór mam z przeniesieniem konta do banku spółdzielczego. Choć trzymam tam takie skromne środki, które służą do bieżących przelewów.

  Uruchamiamy platformę lokalnych produktów i usług więc zapraszam do udziału. Już dziś możesz wymieniac się z sąsiadami na wymiennik.org. Sam korzystam i działa super. Zachęć sasiadów do wymiany bez PLN. To naprawdę działa!
 • @nikander 07:58:28
  Jeśli idziesz Pan do krawca, to nie pytasz "czy to rusek, czy to żyd, czy to jaki inny wstyd" tylko czy jest dobrym fachowcem. Jakie modły sobie pod nosem mamrocze, to już powinna być jego prywatna sprawa.

  Bardzo mi się podoba akapit.

  Ja osobiście postuluje lokalne więzi zamiast narodowościowo- patriotycznego podkładu. Nie uważam żadnego społeczeństwa za lepsze czy gorsze. Jesteśmy sobie równi i zależymy od siebie i wspólnej pracy.
 • @Krzysztof Grzelak 12:36:04
  Więzi lokalne i to charakterze formalnym jak i nieformalnym. Więzi formalnych powinno być jedynie tyle, aby urząd skarbowy nie miał powodów aby sie czepiać.

  Co do tej platformy wymiany to jestem bardzo zainteresowany. My też myślimy o czymś na podobieństwo "sogo sosha" w japońskich keiretsu (powiązaniach). Każde doświadczenie się przyda.
 • @nikander 12:47:46
  A, co leży „bardzo blisko”? ………Odpowiadam ………… Bardzo blisko leży „równowaga”, którą należy zacząć używać ………… Nie bez kozery równowagą w Polsce gardzi, Koziołek Matołek z Pacanowa i wielcy inżynierowie i eksperci gospodarki regionalnej, architektury finansowej, unii kapitału i pracy. W mętnej wodzie można coś złowić:)
 • @goodness 14:25:11
  Gdyby fiut mógł myśleć, myślałby podobnie.
 • @nikander 14:31:03
  Gdyby głupota miała skrzydła, to byście latali jak gołębice.
 • @Krzysztof Grzelak 12:36:04
  --ponad 25 lat byłam w Banku Spółdzielczym -procedury -kolejki / 10 lat za murzynami /
 • @ninanonimowa 18:24:05
  To dlatego że te polskie spółdzielnie nie powstały oddolnie tylko w spadku. Na zachodzie wszelkie co-operativy działają lepiej. Problemem jest że u nas dziadki leśne muszą trzymać nad wszystkim władzę i dlatego syf wszędzie. Ludzie nie wiedzą jeszcze że mają się dopominać o swoje. Niewolnicze usposobienie wpajano nam przez lata.
 • · Autorze
  Bardzo dziekuję za wykonaną pracę i kolejny wartościowy wpis.
  Czytając wcześniej tę notkę po raz pierwszy zastanawiałem się czy systemWB jest bardziej przypadkową strukturą o znamionach świadomości czy produktem super-inżynierii. W obu przypadkach koncepcja bezpieczeństwa będzie inna i jest coś jeszcze. Na drodze do upodmiotowienia mogą stać lokalne czynniki przestępcze. To jest warstwa pośrednia, której przy okazji zlikwidujemy przestrzeń bytową albo ona nas zlikwiduje pierwsza. Stosując różne sposoby oceny sytuacji warto żeby wnioski każdy wyciągał samodzielnie. Chciałem to podkreślić. Elitarność jest wtedy naturalną konsekwencją bo większość nie czyta instrukcji a tym bardziej myślenia.
 • @mirakles 21:25:37
  hm..., Dobre pytanie. Wg mnie jest to grupa ludzi, struktura hierarchiczna, klasyczna piramida władzy, jak na załączonym obrazku:

  http://ujawnienie.files.wordpress.com/2012/04/followthemoney-bank-pyramid.jpg


  pozdrawiam
 • @Madara 23:12:00
  Koncepcja bezpieczeństwa w Wielkim Babilonie nie może pochodzić z zewnętrz, ponieważ jest dziełem super-inżyniera. Wystarczy powrócić do pierwotnego ustawienia i system zacznie działać prawidłowo i bezpiecznie. Struktura hierarchiczna, klasyczna piramida władzy ludu była, teraz jest, jak na Twoim obrazku wyżej.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930