Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
8 postów 432 komentarze

MADARA

Madara - Yata no Kagami - Prawda moją twierdzą, rozum moim mieczem, prawość moją tarczą.

Moje komentarze

 • Bardzo dobra notka....
  Może się nie znam, ale określenie kto pod jakim sztandarem kto stoi, to podstawowe pytanie w PRS. Jakim wartościom jesteśmy wierni i jakie mamy priorytety. Czy ważna dla nas jest przyszłość, dostatek naszych dzieci i wnuków, czy słowa papieża, czy jak dla niektórych dyrektywy z Tel-avivu. Innymi słowami Nikander mówi to samo co Pan Wojtas, tym bardziej dziwi że Panowie się jakoś kiepsko dogadujecie i wzajemnie lekceważycie swoje wysiłki. A szkoda.

  Ja osobiście wysoko oceniam notkę Nikandera:http://nikander.neon24.pl/post/100160,polityka-przez-cele-czy-przez-decybele

  To jest konstruktywna odmiana w podejściu, współczesna debata publiczna i polityka jest zdominowana przez emocje, a przecież mamy sporo poważnych problemów: chroniczne bezrobocie, emigracja młodych i zdolnych ludzi, tragiczna dzietność, ogromne zadłużenie itd. Warto by się zastanowić nad rozwiązaniem tych problemów. Rozwiązania jakie przywołuje Nikander (np.Petera Druckera) są warte zastanowienia.

  Jednak zainteresowanie tego typu działalnością jest bliskie zera, lepiej bić w tarabany i czekać na spontaniczny zryw, kiedy już będziemy mieć nóż na gardle. No cóż, kiedy emocje rządzą, rozum śpi...
  Swoją drogą, łatwiej zrozumieć rozróbę wokół PRS, jeśli założymy że celem było rozbudzenie emocji personalnych, nieważne czy Pan Wojtas będzie prowadził zakładkę PRS czy nie, ważne żeby dyskusję przekształcić w pyskówkę i zamulić.

  pozdrawiam
  PRS – wypromować, zatopić
 • Bardzo dobra notka...
  Andarian w dobrej formie to jest i co poczytać na NE.

  Ale żeby nie było zbyt słodko, na początek kilka uwag krytycznych:

  Definicja PRS w formie, Cytat: "(...) Polską Rację Stanu stanowić będą wszystkie działania mające na celu PRZETRWANIE jej w możliwie zbliżonym do obecnego stanie(...)"
  - wydaje się być definicją nieco nietrafioną, o wiele za szeroką i nieprecyzyjną.
  Nie różnicuje, czy chodzi o przetrwanie na progu egzystencji czy o przetrwanie w długiej perspektywie czasu, wymagające stałego rozwoju i ciągłości, przez co praktycznie każde działanie możemy nazwać zgodnym z PRS,

  -dodatkowo stwierdzenie "(...)możliwie zbliżonym do obecnego stanie(...)" - wyklucza z kolei zaliczenie do PRS wszelkich działań prowadzących do zmian, nawet tych na lepsze, bo przecież mamy utrzymywać stan zbliżony do obecnego.

  Niech mi Autor wybaczy szczerość, ale ta definicja jest mocno niewystarczająca, żeby nie powiedzieć: zła, co nie zmienia faktu że ma też pewne istotne zalety o których niżej.

  IMHO najlepszą definicję "Polskiej Racji Stanu" podał BTadeusz i warto ją rozważyć i rozwinąć.


  Na początek pojęcie "Racja stanu". Oczywiście jest to pojęcie związane z realizacją potrzeb wspólnoty narodowej, a pamiętajmy że te potrzeby są zmienne, mamy więc do czynienia z PROCESEM i "statyczne" definicje nie przybliżą nas do zrozumienia tego pojęcia. "Stan" oznacza obecną sytuację wspólnoty narodowej, w danym momencie. tak jak pisze BTadeusz: "Czyli rozkład i parametry elementów układu" ale i Andarian ma słuszność że zwrot "Racja stanu" używany jest wyłącznie w odniesieniu do państw. czyli mamy tu jakby "stan" rozumiany dwojako. "Racja" (w domyśle wspólnoty narodowej/państwa) oznacza natomiast - pożądane z subiektywnego dla wspólnoty punktu widzenia wykorzystanie obecnego układu elementów - wybór najlepszej drogi działania w obecnych okolicznościach. "Racja" zawsze jest subiektywna, przypisana do hierarchii wartości danej strony, w omawianym przypadku do wspólnoty narodowej Polaków. i tu mamy następną ważna wskazówkę PRS opiera się na wspólnej hierarchii wartości.

  Pozostaje zdefiniować Polskę: Jak pisze BTadeusz: (...)Polska to obywatele z dobrocią inwentarza. Więc z ziemią i kulturą - językiem, historią i zasadami wzajemnej koegzystencji i odrębności od innych"

  To określenie teraz uważam za trafione (może można zastanowić czy nie dodać "tradycji" w rozumieniu ciągłości zachowań przyjętych po przodkach i "hierarchii wartości" czy ująć to w definicji "kultury" czy może "cywilizacji"?wymagało by to dalszego zdefiniowania pojęć).

  Porządkując: Polska to wspólnota ludzka o wspólnej cywilizacji/kulturze wraz z własnym terytorium.

  Podsumowując:

  Definicja: Polska Racja Stanu to najlepsza dla Polski możliwa droga postępowania w danym momencie czasu.

  Definicje pojęć:

  RACJA STANU: wybór najlepszej subiektywnej dla wspólnoty narodowej drogi działania w danym momencie czasu,
  POLSKA: to wspólnota ludzka o jednolitej cywilizacji/kulturze wraz z własnym terytorium.
  NAJLEPSZA DLA POLSKI: najlepsze bieżące i przyszłe funkcjonowanie wspólnoty zapewniające jej ciągłość i rozwój.


  Warto zwrócić uwagę w jakim kontekście używamy pojęcia Polskiej Racji Stanu, mówimy np. że dana decyzja jest ZBIEŻNA z PRS, czy że PRS WYMAGA określonego działania. Czyli czysto semantycznie mówimy o bieżącej decyzji, która ma skutkować w przyszłości korzyściami dla Polski lub jest niezbędne dla zapewnienia bieżącej egzystencji kraju.

  Oczywiście i ta definicja ma swoje słabości, przede wszystkim co należy rozumieć pod pojęciem "najlepsze dla Polski". Warto rozpatrzyć pojęcie PRS nie jako wartość statyczną, ale jako PROCES. PRS jako PROCES pozwoli IMHO znacznie lepiej identyfikować oraz wartościować dane działania pod katem racji stanu.

  pozdrawiam
  To co słuszne,
 • @All
  Dziękuję za uzupełnienia i komentarze, niezwykle cenne. To byli niesamowici ludzie, bez przesady można powiedzieć że zasługują nie na kilku-zdaniową notkę ale na książkę biograficzną. Tymczasem niełatwo znaleźć na ich temat podstawowe informacje. Dodatkowo na skutek perturbacji z witryną NE dostęp do ich blogów jest bardzo utrudniony. Smutne to, wydaje się że przyzwoite "memy" i pełny dostęp do ich blogów to absolutne minimum, które powinniśmy wykonać.

  pozdrawiam
  Blogerzy którzy odeszli...
 • Bardzo dobra notka
  Klarownie i jasno mówi na czym rzecz polega z liberalizmem.

  pozdrawiam
  Czy "wolny rynek" wprowadzono w interesie Polski?
 • Takich wpisów...
  nigdy za wiele. Trzeba to ludziom stale uświadamiać, może kiedyś przyniesie to w końcu efekty.

  pozdrawiam
  Dlaczego ciągle dajemy się okradać?
 • @nikander 19:43:13
  Słusznie, trzeba próbować. Na początek do kaskadowania niezbędna byłaby organizacja czy konfederacja organizacji, skupiona wokół celu dalekosiężnego. „Odzyskanie suwerenności politycznej i gospodarczej(...)". Zmęczenie obecnym zabetonowanym układem politycznym jest tu okolicznością sprzyjającą, natomiast rozbicie i zatomizowanie różnych środowisk Polaków wyraźnie to utrudnia.

  pozdrawiam
  Polityka "przez cele" czy "przez decybele".
 • Świetne postulaty..
  panie Józefie, pytanie brzmi: Jak je osiągnąć?

  pozdrawiam
  Polityka "przez cele" czy "przez decybele".
 • Jak poradzić sobie
  z sądowniczo-polityczną mafią wiadomego pochodzenia w Polsce? W jedności siła, chyba tylko tak.

  pozdrawiam
  Tajny wyrok blogera Kuli Lisa za publikacje. Co na to Strasburg?
 • Bardzo ciekawa analiza....
  Cytat:
  "C2. Kraj ma deficyt na rachunku bieżącym, posługuje się własną walutą i waluta ta jest jednocześnie używana jako podstawowa waluta rozliczeniowa na rynkach międzynarodowych (USA). Powiem krótko – bankructwo takiego kraju jest praktycznie niemożliwe.(...)"

  I tu mam pewne wątpliwości, czy fakt że waluta krajowa jest jednocześnie światową waluta rozliczeniową nie jest niebezpieczeństwem a co za tym idzie czy bankructwo USA nie jest przypadkiem dość prawdopodobne. Zwłaszcza że wrogo nastawione do USA Chiny posiadają obecnie w swoich rezerwach 3,3 bln USD, Japonia 1,2 biliona USD. Zdaje się że mając takie zasoby są w stanie bez problemu np. zdołować kurs dolara (dodruk tutaj nie pomoże). Stwierdzenie „To nasza waluta, ale wasz problem”, co powiedział kiedyś o dolarze John Connally, sekretarz skarbu w administracji Richarda Nixona straciło na aktualności.


  pozdrawiam
  Jak wygląda sytuacja finansowa mojego państwa - samouczek.
 • Dobra analiza...
  Do tych 180 mld jeszcze bym dorzucił 4 mld kosztów własnych ZUS liczących te świadczenia, choć i tak nie ma to sensu bo jest to system skrajnie niesprawiedliwy(np. w Anglii jest emerytura państwowa w ustalonej kwocie i nie trzeba tych 4 mld moczyć co roku). Bliżej nieokreśloną liczbę miliardów marnuje się przez nękanie płatników ZUS, którzy zamiast zajmować się swoją pracą (czytaj: zarabiać i płacić podatki) spędzają masę czasu na obsłudze tego iście babilońskiego systemu. Ale to już nieco inny temat. Świetna notka.

  pozdrawiam
  Odezwa do zgreda
 • @interesariusz z PL 09:04:56
  cytat: "potrzebna jest wstępna dokładna kalkulacja i sposób pomiaru średnich wiatrów na posesji. "

  Zdecydowanie jest to niezbędne i wiele innych rzeczy o których nie pisałem, bo notka była by zbyt długo lub nie są one jeszcze rozwiązane, dlatego jest to program pilotażowy, a nie gotowy projekt.

  To są raczej wstępne założenia, trudno na tym etapie określić budżet. Jeżeli chodzi o komercyjność projektu to priorytetem jest nie maksymalizowanie zysku pieniężnego a niezależności, to jest kapitał który chcemy gromadzić, dlatego budżet nie jest czynnikiem decydującym aczkolwiek ma swoje znaczenie.

  Sama forma turbiny nie również jeszcze określona, zgodnie z harmonogramem do końca roku chcielibyśmy mieć dopięty projekt a do końca lutego 2014 prototyp, natomiast instalację (mobilna nie związaną na stałe z gruntem) na wiosnę przyszłego roku. Ale powtarzam jest to program pilotażowy i jeśli na jakimś etapie zadecydujemy że nie jest perspektywiczny zostanie zakończony

  Na pewno będzie to konstrukcja o osi pionowej, być może zespół wiatraków o mocy ok. 4kWh (przy okazji w odpowiedzi na drugie pytanie pisałem o 18 kWh całego zestawu (1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów). Ostatnio znalazłem ciekawa informację potwierdzającą słuszność wyboru tego typu konstrukcji:http://next.gazeta.pl/next/1,114662,9943497,Farmy_wiatrowe_wydajniejsze_o_rzad_wielkosci_.html

  pozdrawiam
  Odmeinić los Polski? Polska nowego czasu cz.6
 • @Freedom 23:18:28
  Witaj,

  Dzięki za komentarz,

  >>Cokolwiek byśmy w życiu nie robili - nawet najszlachetniejszego - skądś >>trzeba wziąć pieniądze na chleb - to przecież oczywiste.
  >>Najuczciwiej jest je zarabiać własną pracą - a najlepiej tą, której się >>człowiek poświęca z pasją, w której się spełnia.

  Pięknie powiedziane, życzę tego nam wszystkim.

  pozdrawiam
  Odmeinić los Polski? Polska nowego czasu cz.6
 • @interesariusz z PL 21:09:04
  Dziękuję za te pytania:
  Projekt jest pilotem, próbnym balonikiem więc założenia mogą ulec zmianie. Póki co uproszczony schemat jest następujący:

  1.Np. jedna osoba lub grupa inicjatywna opracowuję projekt energetyczny, załóżmy że jest to turbina+bateria słoneczna+biogenerator+osprzęt do podłączenia do sieci N-001. Jest to kompletny pakiet modułów do pozyskiwania energii.

  2.Następnie osoba/grupa wytwarza taki zestaw (co kosztuje powiedzmy 20 tys. PLN), Zestaw generuje średnio 18KWh. Grupa zużywa 8KWh jestem więc uniezależniony od dostaw energii, pozostałe 10KWh sprzedaję koncernom energetycznym (co daje miesięcznie około 30dni x 24 godz. x 0,5 PLN x10 =3600 PLN - 43 200 PLN rocznie) .

  3.Następny krok: Grupa buduję 2 identyczne zestawy z kolejnymi uczestnikami projektu N-002 i N-003, na własny koszt (kolejne 40 tys. PLN uzyskane np. z pracy turbin) Przekazuję go za niewielki procent np. 5% wartości. Nowi członkowie zobowiązują się na zbudowanie minimum kolejnych 4 zestawów (2 zestawy każdy) i przeszkolenie kolejnych członków projektu np. ze środków które uzyskają z pracy turbin w określonym czasie (2 lata) na tych samych warunkach

  3. 10% zysku z energii od wszystkich uczestników projektu trafia do: po 5% dla osoby od której otrzymali zestaw i 5% do osoby/grupy która stworzyła projekt jako stopniowo jako zapłata za innowacyjny pomysł/projekt.

  5.Jeżeli projekt okaże się dobrze wykonany, intratny i popularny możemy implementować kolejne jego moduły energetyczne, produkcyjne, komunikacyjne. Takie są wstępne założenia. Na ile się sprawdza trudno powiedzieć.

  >>no i dlaczego nie zaczynamy od bazy wiedzy ?
  Też będziemy ja tworzyć i już tworzymy, jednak do tworzenia bazy wiedzy, potrzeba czasu, potrzeba też przede wszystkim odpowiednich osób dysponujących wiedzą, doświadczeniem to jak pisałem jest kluczowa kwestia - potencjał intelektualny i potrzeba podstaw ekonomicznych. Trzeba też jeść, żeby tworzyć mówiąc kolokwialnie ;-).

  pozdrawiam
  Odmeinić los Polski? Polska nowego czasu cz.6
 • @mirakles 15:40:58
  Bardzo dobra notka i ważna bo to pojęcia podstawowe dla wspólnoty

  Definicja nacjonalizmu

  Temat nacjonalizmu kilkakrotnie ostatnio się przewijał i był IMHO błędnie definiowany i oceniany. Nacjonalizm stawiając na pierwszym planie naród nie może być definiowany jako jednolita ideologia ponieważ każdy naród ma inna hierarchię wartości i kieruje się innymi wartościami, stąd ideologia każdego narodu będzie inna.

  Nacjonalizm określa się jako postawę a nie kompletną ideologię jak np.komunizm czy faszyzm. Czyli jest to POSTAWA która może zaowocować dopiero ideologią charakterystyczną dla danego narodu, Dlatego np. nacjonalizm niemiecki czy żydowski będzie skrajnie szowinistyczny, oparty na przekonaniu o wyższości rasowej, natomiast nacjonalizm np. polski będzie zakładał poszanowanie prawa do istnienia innych narodów, tak jak szanujemy własny naród. Taki właśnie nacjonalizm rozwijał się w Polsce międzywojennej. Współczesny polski nacjonalizm opiera się na myśli międzywojennej.

  Pisanie więc "Nacjonalista natomiast dobrostan swojego kraju uskutecznia kosztem innych narodów." nie do końca jest słuszne, Owszem są takie nacjonalizmy które hołdują tej zasadzie (np. syjonizm - nacjonalizm żydowski)ale są takie które ją odrzucają.

  Rozróżnienie między patriotyzmem a nacjonalizmem.

  W wielu krajach nie istnieje nawet semantyczne rozróżnienie między patriotyzmem a nacjonalizmem. Patriotyzm czyli poświęcenie (w domyśle najwyższe dla narodu) jest postawą tożsamą z nacjonalizmem.

  Skąd więc wzięło się to rozróżnienie? Rozdzielenie to powstało na skutek potrzeb politycznych imperiów wielonarodowościowych. Imperia potrzebowały ludzi gotowych oddać życie za imperium, a nie za swoje narody. Ukuto więc i zabarwiono pozytywnie słowo "patriota" czyli np. Czukcz z Syberii oddający życie za Rosję, albo Gurkh z Indii oddający życie za Królową Elżbietę, natomiast słowu "nacjonalista" nadano znaczenie pejoratywne, czyli był to np. wyżej wspomniany Gurkh gotowy oddać życie za własny naród.

  Podobnie było w Polsce rozróżnienie nacjonalizmu od patriotyzmu zostało wprowadzone przez mocarstwa rozbiorowe i podtrzymane przez komunę której marzyła się międzynarodowa dyktatura totalitarna i również korzystała z tego rozróżnienia.
  Rozróżnieni patriotyzmu od nacjonalizmu współcześnie jest niezbędne dla krajów z obywatelami złożonymi z wielu narodów jak np.USA czy Kanada z ww. powodów. Natomiast Polska ze względu na 1000 letnia historię i jednolitość etniczną w naturalny sposób powinna utożsamiać pojęci nacjonalizmu i patriotyzmu.

  pozdrawiam
  Patriotyzm i nacjonalizm to jedno
 • @gallux 21:30:28
  Zauważam kolejną osobę związaną z klubem dyletanta, która usiłuje obrzucić pana Porębę błotem i wyraźnie walczy o utrzymanie kłamstwa o Jedwabnym, wyraźnie broni interesów Syjonistów.

  Panie gallux, prawda pozostaje prawdą, niezależnie kto ją wypowiada, jeśli morderca czyta ewangelię to nie jest to dla ewangelii żadną ujmą, bo ona jest prawdą. Pytanie dlaczego Wy dyletanci, deklarujący się jako "patrioci" stoicie po stronie kłamstwa i syjonistycznych wrogów Polski? Dlaczego?

  pozdrawiam
  Obronić prawdę!
 • @Madara 09:11:18
  Jeszcze bardzo interesujący wywiad:
  http://www.youtube.com/watch?v=OmSbaikLNw4

  pozdrawiam
  Obronić prawdę!
 • Bardzo ważna incjatywa...
  Dzięki za ta notkę i za deklaracje poparcia blogerów. Jest rzeczą oczywistą jest że będzie ona atakowana, głównie w sposób obrzydliwy czyli za pomocą personalnych insynuacji wobec jej inicjatorów (rzecz jasna bez podania źródła informacji ani żadnych dowodów). Łatwo kogoś obrzucić błotem, przykleić łatkę "moczarowca", "betonu komunistycznego" etc.

  Cytat: Pan Bohdan Poręba: „ZNALAZŁEM SIĘ W KONFLIKCIE Z TYMI, KTÓRZY CHCIELI WYSADZIĆ TEGO ORŁA BIAŁEGO…”

  (...)"- Ja wcale nie uważam, że żyjemy w wolnej Polsce. My żyjemy tylko w Polsce, która zmieniła „starszego brata”, czyli Związek Sowiecki na Amerykę i Izrael. Sądzę więc, że tak długo Polska nie będzie wolna, jak długo problem niepodległości nie stanie się problemem numer jeden polskiej władzy. Genezę dzisiejszej władzy przedstawił Michnik w wywiadzie udzielonym swego czasu jednemu z pism francuskich. Wywiad ten nosił tytuł „Podłożyliśmy bombę pod system” i był zilustrowany rysunkiem Orła Białego rozrywanego na strzępy!"(...)

  źródło:http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=3774

  pozdrawiam
  Obronić prawdę!
 • @mnich zarazy 22:45:43
  Tak na moje oko to promowane i na pudle były bardzo różne treści i mi to leżało, czasem zaskakiwało, czasem prowokowało, czasem wkurzało. I tak powinno być.... . Pod tym względem wydawało mi się też że SL umiejętnie dozował adrenalinę, emocje, informacje. Czasem prowokował, czasem tonował. To moja subiektywna ocena, widocznie ocena RO była inna. Nie jestem natomiast zwolennikiem wycinania komentów. IMHO lepsze rozwiązanie ma Legion, z przenoszeniem przegiętych komentarzy do "wyszalni".

  pozdrawiam
  Rezygnacja Redakcji i Wojtasa
 • @mnich zarazy 21:38:19
  OK, dziękuję za uczciwą odpowiedź. OK bez względu na to kim te osoby są czy uważacie że to słuszne i fer, tak jak postąpiliście? To znaczy zablokować jednego blogera na życzenie drugiego? Nie jestem fanem "jazgdyni" ale czy to jednak było w porządku? Zdaję sobie sprawę że mogą też być inne powody tej decyzji.

  pozdrawiam
  Rezygnacja Redakcji i Wojtasa
 • @mnich zarazy 21:20:34
  Dzięki za odpowiedź. Proszę absolutnie nie ujawniać swojej prywatnej poczty, chodzi bardziej o poznanie motywów działania Panów. Wersję "jazgdyni" znam doskonale, naturalnym stanem rzeczy wydaje się być, że druga strona przedstawia swoje racje. Czy moglibyśmy się dowiedzieć na czym to "odstraszanie" polegało, ewentualnie inne szczegóły dające jakiś lepszy obraz tej sytuacji?

  pozdrawiam
  Rezygnacja Redakcji i Wojtasa

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031